10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat radiátor

Radiátory se hojně využívají k vytápění domů i bytů. Dnes už nejsou na trhu pouze žebrové radiátory, které pamatujeme ještě z dětských let. Stále populárnější jsou deskové radiátory s jednoduchým designem, které mají minimální nároky na údržbu. Přemýšlíte, jaký radiátor bude pro vaše potřeby nejlepší? Rádi vás provedeme výběrem litinových i plechových radiátorů, a poradíme, jak velký radiátor do místnosti budete potřebovat a jak spočítat výkon radiátoru tak, aby vytápění bylo co nejefektivnější a zároveň úsporné!

Co je zásadní při výběru radiátoru?

  • Provedení a materiál radiátoru.
  • Velikost vytápěné místnosti.
  • Výkon radiátoru.

Jaký typ radiátoru vybrat?

Nejdříve je třeba se rozhodnout, jaké provedení radiátoru chcete. Sázíte na jistotu žebrovaného litinového radiátoru, nebo dáte přednost moderním deskovým radiátorům z plechu? Pojďme se na jednotlivé typy zaměřit podrobněji!

Kovové vs. litinové radiátory

Litinové radiátory se sice pomalu nahřívají, avšak i po vypnutí radiátoru pak ještě po dlouhou dobu sálají naakumulované teplo. Jsou poměrně těžké na manipulaci a instalaci. Oproti tomu plechové radiátory hřejí takřka ihned, jsou také lehčí a levnější, avšak méně mechanicky odolné.

Hliníkový radiátor jako moderní a úsporné řešení!

Hliníkové radiátory mají moderní vzhled, k dostání jsou v řadě barevných variant. Navíc jsou lehké, tudíž nenáročné na instalaci a velmi rychle se nahřívají i při nízkých teplotách. Jsou skvělým vodičem tepla, díky čemuž přispívají k efektivnímu a nízkonákladovému vytápění.


Prohlédnout nabídku

Žebrové radiátory patří ke klasice!

Litinové žebrové radiátory patří k nejstarším modelům na trhu, stále jsou však k dostání. Skládají se z jednotlivých žeber, mohou být dvouřadé až šestiřadé dle nároků na výkon. Jsou specifické svým retro vzhledem, který se hodí spíše do starších domů a bytů. Tyto modely se vyplatí užívat společně s kotlem na tuhá paliva.

  • litina dobře akumuluje teplo, sálá i po vypnutí
  • dlouhá životnost radiátoru
  • vysoká odolnost proti mechanickému poškození
  • pomalé nahřívání
  • vysoká hmotnost
  • náročné na čištění
Prohlédnout nabídku

Deskové radiátory mají moderní vzhled a jsou nenáročné na údržbu!

V poslední době se do popředí dostávají deskové radiátory. Jelikož jsou u nich žebra schovaná, mají jednoduchý tvar, který se snadno udržuje a působí moderně. Obvykle jsou vyrobeny z oceli nebo hliníku, dobře akumulují teplo, hřejí takřka ihned. Na výběr máte z mnoha velikostí radiátorů s různým výkonem. Deskové radiátory skvěle fungují společně s kondenzačním kotlem.

  • elegantní vzhled, jednoduchá údržba
  • vysoký výkon s malým množstvím vody
  • rychle se nahřívají
  • nižší mechanická odolnost
Prohlédnout nabídku

Koupelnové radiátory během vytápění vysuší ručníky!

Koupelnové radiátory, známé jako koupelnové žebříky, prostor nejen vytápí, ale zároveň slouží jako sušáky na osušky a ručníky. Vybírat můžete z mnoha provedení co se týče vzhledu, materiálu i velikosti radiátoru. Dle využívané energie můžete vybírat z elektrických, teplovodních a kombinovaných radiátorů.

  • vytápí a vysouší zároveň
  • jsou prostorově nenáročné
  • dobře odolávají i dlouhodobé vlhkosti
  • nehodí se příliš do jiných místností
Prohlédnout nabídku

Potřebujete občas lokálně přitopit? Pořiďte si olejový radiátor!

Pokud hledáte radiátor, který lze jednoduše přemístit a není nutné, aby byl zapojen do ústředního topení, zaměřte se na olejové radiátory. Ty jsou vybaveny kolečky, a tak je snadno můžete přemístit do prostoru, který potřebujete vytopit. Tyto modely jsou nezávislé, k provozu potřebují pouze připojit do el. zásuvky. Uvnitř radiátorů se nachází olej, který akumuluje teplo, jež skrze žebra radiátoru poté sálá do okolí. Jedná se o efektivní a finančně nenáročné vytápění.

Jak vybrat hoverboard
TIP:Pro vytápění pomocí elektrické energie si můžete pořídit také elektrické konvektory. Vybírat můžete přenosné samostatně stojící modely i závěsné konvektory.

Jak spočítat výkon radiátoru? Rozhoduje velikost místnosti a další faktory.

U radiátorů by vás měl zajímat především jejich výkon. Platí, že na 1 metr čtvereční by měl být výkon radiátoru alespoň 60 – 100 Wattů. Je třeba ale zvážit i to, jakou místnost chcete vytápět, jaké je zateplení objektu, i rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou. Všechny tyto faktory je nutné zohlednit proto, abyste vybrali optimální výkon radiátoru.

Jak výkonný radiátor do místnosti vybrat? S výpočtem vám pomůže následující vzorec:

Plocha místnosti v m² × výška místnosti v m × 40 W.

Příklad: Místnost má plochu 20 m², s výškou stropu 2,5 m.

20 × 2,5 × 40 = 2 000 W

Do takové místnosti tedy potřebujete radiátor s výkonem alespoň 2 000 Wattů. Přesná hodnota také závisí na kvalitě zateplení a rozdílu vnějších a vnitřních teplot, proto pokud chcete přesnější hodnotu, kontaktujte pro výpočet odborníka.

Velikost radiátorů se různí, nejběžnější rozměry jsou přibližně 90 × 60 cm, avšak pořídit můžete i čtvercové nebo naopak protáhlé obdélníkové radiátory. Výběr závisí na vašich prostorových možnostech.

Co dalšího byste měli o radiátorech před zakoupením vědět?

Způsob zapojení – se liší dle toho, kudy vedou teplovodní trubky. V případě, že máte trubky vedené ve zdi, využijete nejčastěji boční (pravé nebo levé) zapojení. V případě, že trubky jsou vedeny v podlaze, zaměřte se na radiátory se spodním zapojením.

Užitečné funkce – termostat se automaticky stará o udržení přednastavené teploty v místnosti. Některé modely můžete ovládat pohodlně skrze dálkový ovladač. Pro krátkodobé vytápění je zde praktická funkce časovač, kdy se po uplynutí stanovené doby radiátor automaticky vypne.

Designové radiátory se stanou výrazným prvkem v místnosti!

Pokud vás jednoduché bílé radiátory nudí a toužíte po originálním vzhledu, porozhlédněte se mezi designovými radiátory. K dostání jsou například elegantní a minimalistické černé radiátory, které se hodí do moderních domácností, nebo zdobené žebrové radiátory, které zútulní prostory starší chalupy.

Jak vybrat radiátor

Do koupelny, k prosklené stěně nebo k bazénu se skvěle hodí otopné lavice!

Otopné lavice plní hned dvě funkce, jelikož mají topné těleso ukryté pod lavicí, na kterou si můžete sednout. Tyto lavice uvítáte v koupelnách, u bazénů, v zimních zahradách nebo na chladných chodbách. Skvěle se hodí také k proskleným stěnám, působí nenápadně a zároveň prostor prohřejí.

Jak vybrat radiátor

Nejčastěji kladené otázky při výběru radiátoru

Jak velký radiátor do místnosti budu potřebovat?

Na velikosti radiátoru ani tak nezáleží, zásadní je jeho výkon. Ten závisí na ploše místnosti (výška × šířka × délka), kvalitě zateplení a rozdílu vnitřních a venkovních teplot. Co se týče plochy radiátoru, která sálá teplo, platí, že čím je plocha větší, tím lépe.

Jaký zvolit radiátor do koupelny?

Do koupelny se nejlépe hodí tzv. koupelnové žebříky, které zaberou minimum místa a zároveň je můžete využít k sušení ručníků nebo osušek. Jsou také ošetřeny tak, aby dlouhodobě odolávaly vyšší vlhkosti.

Jaké příslušenství k radiátorům dokoupit?

K radiátorům můžete dokoupit řadu praktického příslušenství, je však třeba ověřit vzájemnou kompatibilitu. K nastavení teploty slouží termostatické hlavice s mechanickým nebo digitálním nastavením. Dokoupit lze také praktické závěsné sušáky. Velmi populární jsou kryty na radiátory, díky kterým lze vzhled radiátoru uzpůsobit celkovému ladění místnosti.

Další zajímavé články z naší dílny Dům a zahrada

Jak odvzdušnit radiátor

S blížícím se podzimem přichází čas na opětovné zprovoznění radiátorů. Po jejich zapnutí se však může stát, že netopí dostatečně.....

Celý článek

Osvědčené triky na čištění okapů

Padající listí je postrachem všech okapů. Kvůli němu reznou, ucpávají se a celé to může skončit i vytopenou půdou....

Celý článek

Jak uskladnit jablka, aby zůstala šťavnatá až do jara

Pokud se vám urodilo více jablek, jistě přemýšlíte nad tím, jak je uskladnit, aby se nekazila. Jde to, i když nemáte sklad nebo sklep...

Celý článek

Jak správně přesazovat pokojové rostliny

Toužíte po bujné zeleni, ale vašim pokojovkám se nechce růst? Tak je trochu popožeňte přesazením do nové zeminy s další dávkou živin. Nejvhodnější čas je na jaře...

Celý článek