10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat trampolínu

Pořízením trampolíny uděláte radost nejen dětem, ale i svému tělu. Skákání na trampolíně uvolňuje stres a posiluje svaly! Trampolíny pro děti musí být především bezpečné. Venkovní trampolíny mohou být nadzemní, nebo je můžete zapustit do země. Trampolíny do bytu jsou vhodné spíše pro malé děti. Roste také popularita trampolín na jumping, kdy hravou formou efektivně posilujete svaly celého těla. Poradíme vám, dle jakých kritérií trampolínu vybírat!

Trampolíny vybírejte dle jejich umístění i využití

Nejdříve byste si měli položit otázku, za jakým účelem trampolínu pořizujete a kam ji chcete umístit. Má sloužit jako zábavné vyžití pro děti nebo hledáte efektivní sportovní pomůcku? Umístíte ji do bytu, nebo na zahradu?

Jak vybrat trampolínu

Představujeme základní druhy trampolín:

Zahradní vyvýšená trampolína

Vyvýšená zahradní trampolína patří k nejrozšířenějším. Trampolíny se nachází přibližně 60 cm na úrovní země, proto by trampolína měla být opatřena kvalitní ochrannou sítí, která brání vypadnutí dítěte. Při výběru berte ohled na zatížení trampolíny – trampolíny pro děti mají citlivější odpružení, naproti tomu trampolíny, které unesou i dospělé, musí mít dostatečně odolnou konstrukci s odpovídající nosností.

  • dostupná pořizovací cena
  • snadná instalace
  • bohatý výběr na trhu
  • vyžaduje ochrannou síť
  • výrazný prvek v zahradě
Prohlédnout nabídku

Zapuštěná zahradní trampolína

Zapuštěné zahradní trampolíny se na rozdíl od první varianty nachází těsně nad zemí, proto jsou obecně považovány za bezpečnější a pohodlnější variantu. Tyto trampolíny je třeba částečně zapustit do země.

  • nehrozí pád z výšky
  • šetří prostor
  • neruší panorama zahrady
  • náročnější instalace, nelze ji snadno přemístit
Prohlédnout nabídku

Domácí trampolína pro děti

Pokud nemáte zahradu a přesto byste rádi pořídili dětem trampolínu, nezoufejte a zaměřte se na modely do interiéru. Tyto trampolíny mají obvykle oproti venkovním modelům výrazně menší rozměry.

  • jsou kompaktní a skladné
  • nižší nosnost (obvykle max. 30 kg)
  • někdy chybí ochranná síť
Prohlédnout nabídku

Jumping trampolína

Poslední kategorií jsou trampolíny určené na jumping. Tyto modely jsou opatřeny madlem, za které se při cvičení držíte. Průměr jumping trampolín se pohybuje kolem 1 metru a nemají pružiny, jako ostatní druhy trampolín.

  • slouží ke cvičení i zábavě
  • madlo může být odnímatelné, jeho výšku lze nastavit
  • jsou vhodné do interiéru i exteriéru
  • pouze pro jednu osobu
Prohlédnout nabídku

Jaký zvolit průměr trampolíny?

Trampolíny dosahují průměrů 100 – 500 cm, záleží na konkrétním modelu. Průměr vybírejte dle využití, počtu osob i prostorových možností.

Přehledová tabulka orientačních průměrů dle typu trampolíny:

Typ trampolíny Běžný průměr
Zahradní vyvýšená trampolína 250 – 500 cm
Zahradní zapuštěná trampolína 150 – 450 cm
Dětská trampolína do bytu 100 – 140 cm
Jumping trampolína 80 – 110 cm

*Tabulka je orientační.


Nosnost trampolíny ovlivňuje max. počet osob

Nosnost trampolíny je dána konstrukcí i velikostí konkrétního modelu. Interiérové trampolíny pro děti mají obvykle maximální nosnost 30 kg, dumping trampolíny až 120 kg, venkovní trampolíny pro více osob mohou mít nosnost až několik set kilogramů.

Co rozhoduje při výběru trampolíny? Bezpečnost na prvním místě.

Při výběru trampolíny byste měli klást důraz na bezpečností prvky, které minimalizují riziko zranění při skákání na trampolíně. Opravdu kvalitní trampolíny jsou opatřeny bezpečnostními certifikáty a splňují bezpečnostní normu ČSN EN 1176. Mnoho prozradí provedení a kvalita konstrukce trampolíny, použité materiály a další doplňky. Pojďme se na ně zaměřit podrobněji!

Materiál konstrukce

Běžně se setkáte se dvěma druhy konstrukce:

  • Hliníková konstrukce – je levnější, ale výrazně méně odolná, s nižší nosností.
  • Ocelová konstrukce – kvalitní konstrukce s vysokou odolností i při vyšším zatížení.

Dbejte také na kvalitní povrchovou úpravu konstrukce a detailní provedení svárů, které spojují jednotlivé prvky konstrukce.

Provedení a ochrana pružin

Vybírat byste měli ocelové pružiny, které se těší dobré životnosti. V případě, že mají kvalitní povrchovou úpravu, nehrozí jejich rezivění. Pružiny musí být vždy chráněny PVC krytem, který zabraňuje zranění a chrání pružiny před deštěm.

Čím větší je hustota pružin, tím bude skákání zábavnější
Čím větší je hustota pružin, tím bude skákání zábavnější
Základna trampolíny

Pokud vybíráte vyvýšenou trampolínu, zajímejte se také o provedení základny, na které trampolína stojí. Nohy by měly být stabilní a dostatečně mohutné, aby byly schopny vydržet nápor při skákání.

Základna trampolíny
Nohy do tvaru písmene U minimalizují riziko proboření nohou do země v případě, že stojí trampolína na trávě.
Výplet trampolíny

Výplet, tedy plocha, na které budete skákat, je obvykle vyroben z kvalitní polypropylenové (PP) textilie, která dobře odolává vodě i mechanickému poškození

Výplet trampolíny
Výplet by měl přímo navazovat na kryt pružin, aby nevzniklo riziko zachycení nohy.

TIP: Pokud chcete prodloužit životnost venkovní trampolíny, pořiďte si ochrannou plachtu, kterou natáhnete na trampolínu v době nevyužití nebo přes zimu.

Jaký zvolit průměr trampolíny?

Nejčastěji kladené otázky při výběru trampolíny

Je lepší trampolína s vnější ochrannou sítí nebo vnitřní ochrannou sítí?

Obecně se doporučují spíše trampolíny s vnitřní ochrannou sítí a to především v případě, že trampolínu budou užívat děti. Nehrozí zranění v případě, že skočí do pružin trampolíny. Je však třeba počítat s tím, že se trampolína prostorově zmenší.

Je vhodné trampolínu na zimu uskladnit?

Pokud máte tuto možnost, je to lepší z hlediska prodloužení životnosti trampolíny. Materiál nebude muset odolávat dešti ani sněhu. V případě, že nemáte možnost uskladnění, nebo trampolínu nechcete rozebírat, pořiďte si ochrannou plachtu, která zajistí alespoň částečnou ochranu.

Jak rozebrat trampolínu?

Nejdříve deinstalujte ochrannou síť, kterou nechte pečlivě vyschnout a poté složte. Odmontujte opory ochranné sítě. Odejměte výplet trampolíny spolu s pružinami a nakonec rozeberte základnu.

Jaké jsou výhody přízemní trampolíny?

Přízemní trampolíny vynikají vyšší bezpečností, protože se nacházejí těsně nad zemí a nehrozí pád z výšky. Výhodou je také nenápadnost trampolíny, která v případě, že nepoužijete ochrannou síť, nenaruší panorama zahrady.


Další zajímavé články z dílny Hobby a zahrada

Jak vybrat dětské kolo

Pokud nejde o překvapení, je dobré s dítětem kolo vyzkoušet a poradit se s prodavačem, protože kolo musí velikostně vyhovovat...

Celý článek

Jak vybrat inline brusle

„Inlajny“ jsou dokonalým způsobem relaxace a pohybu ať již v rekreační, nebo sportovní podobě. Jsou vhodné na celou řadu aktivit. Je pouze...

Celý článek

Jak vybrat dětské kolo

Pokud nejde o překvapení, je dobré s dítětem kolo vyzkoušet a poradit se s prodavačem, protože kolo musí velikostně vyhovovat...

Celý článek

Proč si pořídit infrasaunu

Saunování je odedávna symbolem relaxace a zdraví. Není divu, když pomáhá uvolnit celé tělo a zbavit se námahy i stresu. Ani saunování...

Celý článek