10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat vodovodní baterii


„Vypadá dobře, má pěkný design, přesně taková by se nám do koupelny (či kuchyně) hodila.“ Vzhled ale není tím jediným, co je třeba při výběru vodovodní baterie zohlednit. Je sice důležité, aby lahodila vašemu oku, nicméně zohlednit musíte i další parametry a praktické vlastnosti, které zajistí správnou funkčnost baterie, a navíc vám pomohou i s úsporou nákladů za vodu. Podívejte se, jak vybrat vodovodní baterii!

Ať už navštívíte oddělení koupelny a sanitární techniky osobně, nebo zavítáte do elektronického obchodu, zjistíte, že výběr vodovodní baterie není až tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. V nabídce totiž objevíte nespočet různých typů, modelů, designů či materiálových provedení, z kterých vám zpočátku půjde hlava kolem. Proto se na výběr baterie důkladně připravte a zjistěte, co je třeba zohlednit a jak vybrat vodovodní baterii tak, aby splňovala všechny vaše požadavky.

Jak vybrat vodovodní baterii
Jak vybrat vodovodní baterii

Základem je výběr správného účelu

Než vůbec začnete se samotným výběrem, je třeba, abyste měli jasno, k jakému účelu baterii hledáte. Vodovodní baterie se totiž dle umístění dělí na následující typy:

Typy vodovodních baterií

Jakmile už víte, jaký typ baterie potřebujete, přichází na řadu další zásadní parametr výběru, a to způsob instalace. Zde záleží nejen na vašich preferencích, ale také na dispozicích místnosti, kde bude baterie umístěna. Na výběr máte ze tří možností – baterii můžete instalovat na stěnu, přímo na umyvadlo, vanu či bidet, nebo ji zabudovat pod obklady či omítku.

Nástěnná baterie

Nástěnné baterie představují nejběžnější způsob umístění, instalují se přímo na zeď/obklad v místě, kde je vyveden přívod vody. Jsou vhodné jak pro dřezy a umyvadla, tak vany i sprchy. Vzhledem k tomu, že se instalují přímo na vodovodní trubky, je třeba vybrat správnou rozteč, tedy vzdálenost mezi trubkami, které přivádějí teplou a studenou vodu.

POZOR! V českých domácnostech se standardně využívá rozteč 100 – 150 mm. Až do roku 1989 byla jedinou normovanou roztečí vzdálenost 100 mm, u moderních staveb se však již přistupuje k větším vzdálenostem. Řada zahraničních výrobců dodává baterie pouze s roztečí 150 mm, proto buďte při nákupu obzvláště obezřetní (hlavně tehdy, pokud objednáváte ze zahraničních e-shopů). Rozteč baterie, kterou potřebujete do vašeho domova, si vždy překontrolujte a změřte pomocí metru nebo dlouhého pravítka.
  • instalace přímo na zeď/stěnu bez nutnosti jakýchkoliv složitých úprav (všechny její části se nacházejí venku)
  • snadná instalace i výměna (baterie se pouze odšroubuje a místo ní nainstaluje nová)
  • jednoduchá údržba
  • větší prostor mezi dřezem/umyvadlem a baterií
  • potřeba měřit rozteč a přizpůsobit výběr baterie vzdálenosti přívodních vodovodních trubek

Stojánková baterie

Stojánkové baterie, jak už její název napovídá, se instalují přímo na okraj umyvadel, van a kuchyňských dřezů (u těch se umisťují buď přímo na dřez, nebo na kuchyňskou linku). Své využití mají i u bidetů. Jsou-li instalovány přímo na kuchyňské desce, působí velmi elegantně. Jejich montáž je snadná, připojují se pomocí hadiček (tzv. flexi hadiček), které jsou napojeny na kohoutky umístěné pod umyvadlem/dřezem. To je výhodné i při výměně, kdy není třeba uzavírat přívod vody v celém objektu, ale stačí jej uzavřít pomocí ventilů pod umyvadlem/dřezem.

  • elegantní, moderní design
  • snadná instalace pomocí flexi hadiček
  • nenarušuje celistvost plochy
  • náročnější údržba
  • vyšší cena

Podomítková baterie

Tento typ baterie představuje velmi elegantní řešení. Velmi často se podomítkové baterie používají v koupelnách, a to zejména ve sprchových koutech, kde jsou instalovány pod obklady, a zajišťují tak nejen celistvost povrchu, ale i snadnou údržbu. Při instalaci se totiž schová větší část baterie pod omítku, takže viditelný je pouze výtok vody a páka či kohoutky. K jejich montáži je třeba použít i takzvané podomítkové těleso, ve kterém dochází k mísení teplé a studené vody.

  • luxusní, minimalistický vzhled
  • zajišťuje více místa ve sprchovém koutu
  • snadná údržba
  • složitější instalace i výměna
  • vyšší cena
  • potřeba podomítkového tělesa

Speciální typ baterií

Zvláštností, s kterou se můžete setkat především v luxusních a moderních koupelnách, jsou takzvané podlahové baterie, které se používají u van umístěných v prostoru. Jedná se o stylové a zároveň funkční řešení, které ale vyžaduje, aby rozvody vody vedly podlahou. Podobný případ jsou i vysoké stojánkové baterie, které jsou praktické především u umyvadel instalovaných na desku.

Preferujete praktické či designové ovládání baterie?

To je otázka, na kterou je třeba znát odpověď před výběrem dalšího parametru – tedy toho, jak chcete vodovodní baterii ovládat. Musíte si ujasnit způsob míchání teplé a studené vody a také to, zda chcete ušetřit za spotřebu vody. Na výběr máte následující tři možnosti ovládání – pákové, kohoutkové a termostatické.

Kohoutková baterie

Kohoutkové baterie představují tradiční typ, který byl typický spíše v minulosti a dnes jej preferují zejména ti, kteří si ladí své kuchyně či koupelny do retro stylu.

→ I když je můžete sehnat v opravdu luxusním designu, jejich nevýhodou je nepraktické ovládání – teplotu vody si nastavujete sami otáčením kohoutkům, což vám zabere více času a dochází tak i k vyšším ztrátám.

Páková baterie

Tento univerzální typ platí za nástupce kohoutkových baterií a lze jej použít naprosto všude – u kuchyňského dřezu, umyvadla, ve sprchovém koutu i u vany. Oproti kohoutkovým bateriím páková baterie umožňuje pohodlnější a hlavně rychlejší nastavení teploty vody a zároveň si pohodlně zvolíte i sílu proudění vody.

→ Kombinace těchto dvou výhod může vést až ke 30% úspoře na stočném. Další výhodou je pak také to, že pokud páku ponecháte na stejném místě, budete mít při každém dalším spuštění nastavenu totožnou teplotu vody.

Termostatická baterie

→ Baterií s největší úsporou vody a energie (až 50 % oproti ostatním typům) je termostatická baterie, která je ideální zejména do sprchových koutů. Požadovanou teplotu vody si totiž nastavíte předem, baterie ji zvládne sama namíchat, a to během pár vteřin. Tato varianta je velmi vhodná pro rodiny s dětmi, jelikož je vybavena dětskou pojistkou a děti se tak nemohou opařit.

Pro tento typ baterie je třeba zajistit stabilní přísun teplé vody, potřebujete tedy dostatečně velký bojler. V žádném případě není vhodná pro použití s průtokovým ohřívačem. Je třeba také počítat s vyššími pořizovacími náklady, ale díky úsporám vody a energie se vám tato investice brzy vrátí (u standardní spotřeby během dvou let).

Nezapomeňte zvolit vhodný materiál baterie

Při výběru vodovodní baterie je důležité zohlednit také materiál, ze kterého je vyrobena. Nejčastěji se můžete setkat s provedením z chromu, nerezové oceli či mosazi, přičemž každý z těchto materiál je odpovědný za životnost a údržbu baterie.

Chromové a nerezové baterie

Jedná se o nejčastější materiály, které se při výrobě vodovodních baterií používají a jsou zároveň zárukou standardní kvality a přijatelné pořizovací ceny. Baterie z nich jsou vyráběny v širokém spektru designů i barev. K čištění vám postačí běžné čisticí prostředky bez abrazivních částic.

Mosazné baterie

Patříte-li k milovníkům luxusu a rádi si připlatíte za kvalitu, pak rozhodně zvolte mosaznou vodovodní baterii, která je zárukou dlouhé životnosti a funkčnosti. Pamatujte však na to, že její údržba je náročná, musí být pravidelná a šetrná. Nesnese jakékoliv agresivnější čisticí přípravky, ideální je otřít ji navlhčeným hadříkem a osušit po každém použití.

Kuchyňská baterie se sprchou nebo několika typy proudu vody

Zejména kuchyňské baterie mohou mít i další funkce. V jejich útrobách může být skrytá hadice a konec vývodu pak slouží jako sprška pro opláchnutí. V kuchyních je sprška vítaným pomocníkem při mytí běžného i rozměrného nádobí (hrnce, pekáče, plechy).

Baterie mohou mít také přepínatelné proudy. Sprchový proud je silnější a dokáže spláchnout i odolné zbytky jídla z talířů. Běžný proud vody je pak vhodný na běžné používání.

INFO: Umyvadlové baterie mohou být připojeny na samostatnou spršku, je však nutno s tím počítat již při návrhu koupelny. Sprška se umisťuje těsně vedle umyvadla.
RADA NA ZÁVĚR: Při výběru vodovodní baterie zohledněte kromě výše uvedených parametrů také kvalitu – vždy sázejte na značkové baterie, které jsou zárukou funkčnosti a dlouhé životnosti. Levné baterie standardně obsahují plastové kartuše (část, kde se mísí teplá a studená voda), které se rychle opotřebovávají, a baterie pak začnou prokapávat. U kvalitních, dražších baterií jsou používány keramické kartuše, které nepodléhají opotřebení.


Další zajímavé články

Praktické tipy, jak vybrat dřez

Byť to tak možná na první pohled nevypadá, správný výběr dřezu hraje při zařizování kuchyně zásadní roli... celý článek

Jak vyčistit granitový dřez

Granitové dřezy se díky kladným vlastnostem rychle staly oblíbenou součástí kuchyňské linky ve většině... celý článek

Jak vyčistit digestoř

Digestoř dostává v kuchyni pořádně zabrat – jejím úkolem je odvádět výpary, které vznikají při vaření, a pohlcovat tuky i mastnotu... celý článek