10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Šest způsobů, jak se zbavit kuny na půdě i v autě

Kuny – tyto malé a mrštné šelmičky nás umí pěkně potrápit! Rády se stěhují do našich domovů, chat, zahrad i pod kapoty automobilů, kde pomohou napáchat velké škody. Jak tohoto malého záškodníka šetrně, ale efektivně, a především natrvalo vyhnat? Přinášíme osvědčené triky, které stojí za to vyzkoušet!

Jak poznat, že máte na půdě kunu?

Máte podezření, že se vám v domě, na chalupě, ve stodole nebo pod kapotou auta usídlila kuna? Zde je několik indicií, dle kterých přítomnost kuny spolehlivě poznáte:

  • Je cítit nepříjemný zápach mršin a shnilého jídla, které kuna hromadí.
  • V noci je v domě slyšet silný dusot, kuny často běhají také po střeše.
  • Na místech nacházíte trus a je cítit moč (šelmy si tak značí své teritorium).
  • Můžete narazit na rozkousanou izolaci domu, poškozenou kabeláž a podobně.

Pokud jste si přítomnost kuny ověřili, je na čase začít konat tak, abyste se jí co nejdříve zbavili. Jaké máte možnosti?

Šest způsobů, jak se zbavit kuny na půdě i v autě

1. Použijte sklopné pasti, které jsou spolehlivé a šetrné!

Stejně jako na myši nebo potkany, i na kuny existují pasti neboli lapače! Stačí nastražit past v místě, kde se šelmička pohybuje, vložit do ní návnadu a vyčkávat. Protože je však kuna v naší domovině přísně chráněná, sklopná past ji nezabije, ale pouze uvězní. Pak už stačí odvézt kunu dostatečně daleko od domova (alespoň 10 km) a máte vyhráno! Nezapomínejte nastražené pasti pravidelně kontrolovat, abyste lapené zvíře zbytečně netrápili stresem z uvěznění.

TIP! Jako návnadu můžete použít například kousek masa, vajíčko, nebo sušené ovoce v podobě švestek nebo třešní.

2. Rozmístěte do prostoru pachy, které kunám nevoní!

Kuny můžete zkusit odradit také chemickými prostředky, jejichž zápach jim je nepříjemný. Co vyzkoušet?

  • Rozvěsit po půdě naftalinové nebo chlorové tablety.
  • Odradí je také voda po holení, kterou můžete rozprášit do prostoru.
  • Využít lze také levné vůně do auta, které stačí rozvěsit po místnosti.
  • Na kuny zabírá i staré prádlo namočené v naftě, které rozložíte po zemi.
  • Po zemi můžete posypat chlorové vápno.
Pozor! Pokud budete aplikovat některé z chemických prostředků, dbejte na to, aby do prostoru neměly přístup malé děti.

3. Vyzkoušejte moderní ultrazvukové odpuzovače!

Velmi účinné jsou odpuzovače hlodavců. Ty vydávají vysoký ultrazvukový tón, který je pro kuny nesnesitelný, a proto obývaný prostor raději opustí. Při výběru však vybírejte takové odpuzovače, které mají proměnlivý tón i frekvenci zvuku – díky tomu nehrozí, že si zvíře na odpuzovač zvykne a přestane mu vadit.

4. Spolehlivě pomohou zvířecí chlupy nebo lidské vlasy!

Ověřeným odpuzovačem, který na kuny také dobře funguje, jsou lidské vlasy a psí chlupy (nebo chlupy jiných šelem). Kuny cítí přítomnost člověka nebo šelmy a označenému prostoru se budou vyhýbat.

Pramínky vlasů nebo chlupy se často zavěšují pod kapoty automobilů, kde mohou být kuny extrémně nebezpečným škůdcem – mají v oblibě okusovat plastové hadičky i elektrické kabely. Šelmičky se pod kapoty aut uchylují nejčastěji v zimě, protože je láká teplo z motoru. Kapotu automobilu můžete vystříkat také speciálním sprejem proti kunám, počítejte však s tím, že jeho nepříjemný zápach může proniknout i do interiéru. K dostání jsou také rušičky určené do auta.

5. Instalujte světlo s pohybovým čidlem!

Stejně jako na zvuk, jsou kuny citlivé také na světlo. Pokud se vám po půdě prohání kuna, instalujte do prostoru silnou zářivku s pohybovým čidlem. Jakmile se zvíře pohne, čidlo se aktivuje a prudké světlo jej vyplaší. Sehnat se dají také ultrazvukové plašičky s LED bleskem, které jsou obzvláště účinné, protože kombinují záblesky světla i nepříjemný zvuk.

6. Zablokujte natrvalo přístupové cesty!

Velmi důležité je také znepřístupnit kuně prostor, do kterého se snaží dostat. K tomu, aby se protáhla, jí stačí otvor o průměru tenisového míčku. Pokud bojujete s kunou v zimních měsících, vyčkejte, až napadne sníh a vystopujte její průchody dle stop. Poté nezbývá, než je důkladně utěsnit – nejlépe betonem, plechem nebo mříží. Jestliže zvíře na půdu šplhá po okapu, zkuste ho omotat ostnatým drátem nebo polepit hroty proti holubům.

TIP NA ZÁVĚR: Nezapomeňte, že každá lest na tuto chytrou šelmičku nemusí hned vyjít. Doporučujeme tedy vyzkoušet více způsobů naráz, šance na vypuzení kuny se tak výrazně zvýší!

Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada

Jak se zbavit krtka na zahradě jednou pro vždy!

Chráněného krtka obecného je možné vypudit ze zahrady účinnou cestou, aniž byste mu ublížili. Seznamte se s... celý článek

Trápí vás mravenci ve skleníku? Poradíme vám, jak na ně!

Mravenci jsou ze své podstaty užitečný hmyz – jsou výkonnými sběrači, lovci i staviteli. Dokážou ulovit velké...celý článek

Zbavte se plevele a vypěstujte si dokonalý trávník!

Rádi byste měli na zahradě hustý a sytě zelený trávník, ale na řadách míst jsou vydusané nebo žluté fleky, trávník... celý článek